Notice: Undefined property: YjsgCheckBrowser::$Name in /mnt/web-data2/cswolfdog_cz/public_html/www/templates/youfauna/yjsgcore/yjsg_core.php on line 338

Notice: Undefined property: YjsgCheckBrowser::$Name in /mnt/web-data2/cswolfdog_cz/public_html/www/templates/youfauna/yjsgcore/yjsg_core.php on line 341

Notice: Undefined property: YjsgCheckBrowser::$Name in /mnt/web-data2/cswolfdog_cz/public_html/www/templates/youfauna/yjsgcore/yjsg_head.php on line 213
KCHČSV - Jak na bonitaci

Jak na bonitaci

Kategorie: Svody a bonitace Aktualizováno 10. 9. 2020 12:40 Zveřejněno 12. březen 2019
Napsal Helena Jahelková Zobrazeno: 18511

K bonitaci mohou nastoupit všichni psi a feny s PP od věku 18 měsíců, pokud jsou očkovaní proti vzteklině. Na bonitaci je nutno se přihlásit podle regionu, ve kterém chcete bonitaci dělat (Čechy, Morava) a zaplatit bonitační poplatek - viz poplatky. Psi s vylučující vadou mají bonitaci zdarma. Organizátor má nastaven celkový limit psů/fen nastupujících na bonitaci a může je případně doplnit náhradníky. Na bonitaci je třeba mít s sebou průkaz původu a očkovací průkaz. Má-li již pes vyhotovené DKK, DLK, DNA profil, DM a DW vyšetření, doneste tyto doklady také s sebou. Od bonitace lze odstoupit před zahájením testu povah (není proveden zápis do PP). Bonitaci nanečisto je možné si vyzkoušet na akcích nácvikových, pořádaných organizačními komisemi, na vlastní bonitaci již jezdíte svého psa předvést a uchovnit.

1. Po přejímce psi nastupují na měření a hodnocení exteriéru dle vyvěšeného pořadí a podle pokynů vedoucího kruhu, proto se zdržujte poblíž.

Toto instruktážní video Vám ukáže, jak probíhá měření psa v ideálním případě. U měření psa mohou být přítomny i další rodinní příslušníci, pes může být opatřen náhubkem a držen majitelem tak, aby nedošlo zbytečně např. k napadení bonitační komise. Psa můžete krmit pamlsky.

 

2. Po skončení měření povah všech psů a fen následuje test povahy dle vyvěšeného pořadí a podle pokynů vedoucího kruhu.

Toto instruktážní video Vám ukáže, jak probíhá zkouška povahy psa. Psa v průběhu testu povahy můžete chválit, ale ne motivovat krmením ani hračkami. Při jednotlivých oddílech dbejte pokynů vedoucího kruhu.

 

3. Po skončení povah všech psů a fen následuje test reakce na střelbu.

Máte-li psa citlivého na střelbu, doporučujeme důrazně odvést ho tam, kde bude zvuk co nejtišší (např. zavřít do auta) a přijít, až když budete na řadě. Předejdete tak jeho zbytečnému trápení.

Užitečné odkazy:
Bonitační řád a bonitační tabulka
Příprava psa na bonitaci
Jak uchovnit svého psa
Co dělat po bonitaci (aby pes mohl krýt a fena mohla mít vrh)

Z galerie