Jak mám uchovnit svého psa (fenu)?

Kategorie: Chov Aktualizováno 13. 4. 2019 1:07 Zveřejněno 22. květen 2008
Napsal Helena Hubáčková Zobrazeno: 12100

Pro uchovnění vašeho jedince je třeba absolvovat:

 • Svod mladých (není povinný, ale je vhodný jako příprava na bonitaci)
  Svodu se mohou zúčastnit štěňata od 7 měsíců věku. Výsledek se zapisuje do výkonostní knížky.
  Poplatek za svod mladých: člen KCHČSV zdarma / nečlen 400,- Kč.
 • Vyšetření na dysplazii kyčelních kloubů a dysplazii loketních kloubů (DKK a DLK)
  Na vyhotovení rentgenových snímků zajeďte pouze k akreditovanému posuzovateli, spolupracujícímu s KCHČSV. RTG pro oficiální vyhodnocení DKK je možné zhotovit u jedince ve věku minimálně 15 měsíců, provedení snímku RTG DKK veterinář zaznamená do PP. Cena RTG se liší podle veterináře a posuzovatele.
 • Zhotovení a uložení profilu DNA, vyšetření DM a DW
 • Podle rozhodnutí konference KCHČSV 2018 je nezbytné stanovení DNA profilu laboratoří Genomia a zhotovení testů na DM (degenerativní myelopatie) a DW (dwarfismus) libovolnou certifikovanou laboratoří. Vzorek krve odebere veterinární lékař (doporučujeme např. při sedaci psa u zhotovení snímků DKK a DLK), odběr potvrdí do veterinárních záznamů v průkazu původu psa a vzorek společně s žádankou o genetické vyšetření psa odešle vybrané ISAG certifikované laboratoři. V laboratoři Genomia může člen KCHČSV uplatnit 10% slevu.
 • Bonitaci
  Bonitace se mohou zúčastnit jedinci od 18 měsíců věku. Výsledek se zapisuje do PP formou bonitačního kódu. Bonitace se mohou zúčastnit i jedinci, kteří zatím nebyli rentgenováni na DKK a DLK, výsledek lze dodat dodatečně.
  Poplatek za bonitaci: člen KCHČSV 300,- Kč / nečlen 700,- Kč - bonitace u psů s DKK vyřazující z chovu a u psů hodnocených P14 (vylučující vada) je zdarma.

Z galerie