Notice: Undefined property: YjsgCheckBrowser::$Name in /mnt/web-data2/cswolfdog_cz/public_html/www/templates/youfauna/yjsgcore/yjsg_core.php on line 338

Notice: Undefined property: YjsgCheckBrowser::$Name in /mnt/web-data2/cswolfdog_cz/public_html/www/templates/youfauna/yjsgcore/yjsg_core.php on line 341

Notice: Undefined property: YjsgCheckBrowser::$Name in /mnt/web-data2/cswolfdog_cz/public_html/www/templates/youfauna/yjsgcore/yjsg_head.php on line 213
KCHČSV - Klub začíná sledovat průměrný věk dožití ČSV

Klub začíná sledovat průměrný věk dožití ČSV

Kategorie: Různé Aktualizováno 27. 9. 2013 21:49 Zveřejněno 5. březen 2013
Napsal Hana Čertíková Zobrazeno: 16026
Jaký je průměrný věk dožití československého vlčáka?

Průměrný věk dožití psů je významným ukazatelem zdravotního stavu plemen. Přesto se průměrný věk dožití zatím sleduje jen v některých zemích a jen u některých plemen. Je sice zřejmé, že věk dožití se i u vlčáků postupně snižuje, ale jak jsou na tom českoslovenští vlčáci v současnosti nelze s jistotou říci, protože tyto údaje u našeho plemene zatím nikdo na světě nesleduje.

 

Klub začíná sledovat průměrný věk dožití a nejčastější příčiny úmrtí československých vlčáků

Na březnové schůzi schválil výbor KCHČSV novou zásadu, která by měla pomoci chovatelům v jejich chovatelské činnosti a Klubu k lepšímu sledování zdravotního stavu plemene a vývoje chovu. Tato zásada spočívá ve výzvě členům KCHČSV, aby nahlásili data narození, data úmrtí a příčinu úmrtí československých vlčáků, které měli v držení, a chovatelé aby poskytovali tyto informace o svých odchovech.
Díky těmto informacím pak bude Klub schopen zjistit následující informace:

  • Jaký je průměrný věk dožití československých vlčáků v ČR
  • Jak se průměrný věk dožití pohybuje s časem
  • Jaké jsou nečastější příčiny úmrtí

Je evidentní, že má-li být statistika věrohodná, musí být prováděna kontinuálně a dlouhodobě. KCHČSV proto apeluje na všechny majitele, aby tyto údaje poslali o všech svých československých vlčácích, které měli v držení, a průběžně posílali tyto informace vždy i v budoucnosti, když k tomu nastane důvod. Tyto údaje budou k dispozici pouze chovatelské komisi. Zveřejněny budou jen anonymní, statistické údaje o počtech, nejčastějších příčinách, pohlaví a stáří.

Jaké informace je tedy o již zesnulých vlčácích potřeba zaslat?

  1. jméno psa či feny
  2. datum narození
  3. datum úmrtí
  4. příčina úmrtí (je-li známá)

Sbíráním a evidencí zaslaných údajů byla Výborem pověřena hlavní poradkyně chovu Dana Matušincová, která bude tyto informace evidovat a anonymní výsledky statistik zveřejňovat v rámci svých hlášení poradce chovu v klubovém zpravodaji a na internetových stránkách klubu.

Informace zasílejte elektronickou poštou na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo klasickou poštou na adresu:

Dana Matušincová
Jevišovice č.p. 410
Jevišovice
671 53

Věříme, že všichni chovatelé a majitelé československých vlčáků tyto údaje poskytnou a že nám všem budou sloužit v naší chovatelské činnosti.

Z galerie