Články

Stopařský závod KCHČSV 17.11.2015

Kategorie: Akce Aktualizováno 13. 6. 2016 19:56 Zveřejněno 7. leden 2016
Napsal Helena Jahelková Zobrazeno: 2397

Za větru a přeháněk se v Hořovicích sešlo sedm statečných na stopy dle FPr1 a FPr3: rozhodčí, dva kladeči stop a čtyři účastníci. Při takto malé účasti doplnili počty i staří ostřílení stopovací vlci jako Šeda, Tara a Bounty, takže nakonec startovalo celkem 8 psů.

FPr1 – tráva, nějací ti hraboši jako všude, občasný déšť a hlavně vítr. I v těchto podmínkách všech osm psů zvládlo stopy tak, že by složilo zkoušky v bodovém rozmezí 78-95 (min. 70, max. 100)

Následoval výborný gulášek s cibulí, čaj, teplá klubovna. Mezitím se rozpršelo pořádně, takže chudáci kladeči řádně promokli.

FPr3 – osení, přeháňky, vítr na plachtění a na některých úsecích rozkládající se maso v pytlících a jiné odpadky (údajně hnojení z žump). Tato těžší cizí stopa byla bohužel až druhá, takže kromě dvou psů se čévéčka zachovala jako čévéčka, a dospěla k názoru, že mají "padla".

To znamená, že se na startu hraje s všudypřítomnými odpadky, řeší se psi či kolemjdoucí lidi, dojde se tak do půlky prvního úseku, a pak se pro nezájem stopa ukončí. Když dostanou možnost mimo bodování si dopracovat stopu a najít předměty, někteří se po několikerých prosebných povelech "stopa, hledej" a zkrácení vodítka vzchopí, a vesele stopu vypracují.

Protože nás bylo málo, byla vyhodnocována nejlepší FPr1 ze všech psů, kteří mají složenou maximálně FPr1. První místo obsadila Zdenička z Litavské kotliny (Václav Zeisek) s náskokem osmi bodů před Crystali z Březovské samoty (Petr Treppesch); třetí místo s pětibodovým rozdílem patřilo Hope Grey Střípek snů (Helena Jahelková).

Vítězem v obou kategoriích se stala opět Zdenička z Litavské kotliny (Václav Zeisek, 177 bodů) s náskokem pouhého jednoho bodu před Black Shadow Arqeva (Marie Hartmanová, 176 bodů). Obě fenky by splnily zkoušku FPr3, na rozdíl od všech ostatních, kde zapracovaly různé vnější okolnosti. Třetí se umístila Hope Grey Střípek snů (Helena Jahelková, 99 bodů), která došla za první lom, navětřila shnilé maso, předvedla komedii, jak se snažila napachovat se ve stoje, vyčůrala se, zahrabala si, a šla rozporcovat druhý pytlík o pár metrů dále. Ostatní psi odpadli krátce po nášlapu a často nedošli ani k prvnímu předmětu.

Kéž by toto četli všichni ti, kteří se nezúčastnili z důvodu obav ze "ztrapnění se" se svým pracantem, či ti, kteří si nevěří a nešli z pouhopouhé ostýchavosti. U čévéček není nouze o nečekané věci, které si na nás ty šedivé mozky vymyslí, ať při výcviku, nebo při hledání poživatin v domácnosti. Příští roky doufejme přijde nějaká mladá generace majitelů a majitelek československých vlčáků si vyzkoušet alespoň FPr1, protože vězte, že stopy jsou pudové "buď pude, nebo nepude..." A také proto se nebojíme se s vámi podělit i o naše neúspěchy (viz bodové hodnocení na přiloženém obrázku).

 

VýsledkyVýsledky

 

Děkujeme kladečům Martině a Honzovi Häusslerovým, kteří obětavě šlapali v bahně a osení, a rozhodčímu Miroslavu Schoberovi, kterého budu citovat na závěr: "Neviděl jsem tady nic, co by mne u čévéček překvapilo."

Za účastníky Helena Jahelková

Fotogalerie

 

Výsledky

FPr1
 1. Zdenička z Litavské kotliny – 95
 2. Crystali z Březovské samoty – 87 bodů
 3. Hope Grey Střípek snů – 82 bodů
 4. Lakota Grey Střípek snů – 78 bodů
FPr1+3
 1. Zdenička z Litavské kotliny – 177 bodů
 2. Black Shadow Arqeva – 176 bodů
 3. Hope Grey Střípek snů – 99 bodů
 4. Tara z Litavské kotliny – 99 bodů (horší FPr3)
 5. Bounty z Blatnických vinic – 91 bodů
 6. Annabela z Vlčí boudy – 87 bodů
 7. Crystali z Březovské samoty – 87 bodů (horší FPr3)

Z galerie